Фактчекінг як новий інструмент боротьби із «фейками», або як їм протидіяти у новому інформаційному суспільстві?
Автор
|
Опубликовано: 2173 дня назад (10 декабря 2018)
Блог: Микола Антонюк
Редактировалось: 2 раза — последний сьогодні в 20:17
|
0 Голосов: 0 |
Популярні соцмережі, такі як Facebook, нараховують близько 1,5 млрд користувачів. І якби кожен українець хоча б раз на тиждень, якщо не раз на день, робив відповідні заяви проти російської пропаганди, боротьба з тролінгом та фейками була би легшою.
Російські спецслужби витрачають мільярди доларів щорічно на розвиток пропаганди, яка все більше переростає у такий вид війни як інформаційний тероризм.
Однак, такі країни як США, Німеччина та Польща почали розвивати новий інструмент ведення боротьби з дезінформацією – «фактчекінг». Її основна суть полягає у створенні незалежних недержавних організацій, які займаються перевіркою конкретних фактів. Завдяки цим технікам вдалося дослідити всю суть механізмів створення фейкових новин (хто їх створює, типи матеріалів і на яких веб-сайтах їх тиражують).
Найпопулярніші журналісти створили навіть цілий алгоритм вичислення фейкових новин, зокрема, серед основних пунктів: скептичне ставлення до будь-яких новин в Інтернеті чи постів у соцмережах; пошук першоджерела (якщо йдеться про організацію чи політичну партію, найкраще перевіряти інформацію на їхніх офіційних сайтах); вміння виокремити коментарі від основного тексту документу; пошук фотофейків (якщо ви користуєтеся браузером Google Chrome, то достатньо лиш клікнути на підозрілий малюнок правою кнопкою миші і обрати пункт "Знайти це зображення в Google".
Прослідкуйте також дату публікації фотографії і те, що на ній зображено. Та найважливішим моментом є добре володіння англійською мовою, адже, як, здавалося б, знання іноземної мови допоможе розпізнавати фейки? Все дуже просто: журналісти багатьох ЗМІ (зокрема, російських), знаючи про низький рівень знання англійської, посилаються у своїх новинах на західні ЗМІ. Покликаючись у своєму матеріалі, до прикладу, на авторитетну європейську газету, журналісти подають абсолютно іншу (їм вигідну) інформацію. Тож потрібно перевірити правдивість цього повідомлення безпосередньо на Інтернет-сторінках першоджерел, а для цього, ясна річ, потрібно добре володіти іноземною.
Крім цього, в Інтернеті є п’ять нових програм та додатків, які допомагають читачам перевіряти достовірність контенту в мережі. Зокрема, Trooclick, Truth Goggles, Lazy Truth, Skeptive та Genius.
Перед усіма фактчекінговими сайтами та додатками стоїть два головних виклики: створити досить велику базу якісних даних, з якими можна буде порівнювати тексти та переконати користуватися своїми послугами досить велику кількість користувачів, щоб їх підказки були по-справжньому цінними. Ці два фактори взаємопов'язані, оскільки для залучення безлічі користувачів, необхідно довести, що ви можете надати їм якісні послуги, в той час як для надання цих якісних послуг необхідна певна «критична маса» користувачів.
Плагін Trooclick для браузерів Chrome і Firefox сканує текст і, в разі якщо якийсь факт в статті не збігається з повідомленнями в інших ЗМІ або з офіційними статистичними даними, на екрані з'являється попередження. Вони розбиті на категорії: «Розбіжність зі ЗМІ», «Розбіжність з офіційними документами», «Порушення журналістської етики».
Плагін Truth Goggles був задуманий у 2012 році як інструмент звірки текстів з базою даних PolitiFact. У 2014 році сервіс запустили у вигляді більш скромного анотаційного сервісу. Cайт Truth Goggles дозволяє читачеві робити анотації в тексті: ви можете завантажити на сторінку текст або посилання на текст і звернути увагу на спірні моменти. Виділивши відрізок тексту, який заслуговує на увагу, ви повинні вибрати, яке питання повинні задати собі інші читачі при його прочитанні. Наприклад: «Це дійсно так?» «Хто так сказав?» «Хто ще в цьому замішаний?» «Хто отримує від цього вигоду?» «Що ще варто про це знати?» і т.д. У випадку, якщо ви знаєте відповідь на якесь із цих запитань, вам пропонується викласти його в короткій і розгорнутій формі.
Додаток Lazy Truth покликаний допомогти користувачам перевірити повідомлення, що приходять в електронну скриньку, на правдивість чи фейковість. Додаток доступний у вигляді плагіна для браузера Google Chrome. Крім того, у постійному режимі можна надсилати на електронну адресу ask@lazytruth.com листа із новиною, яка викликає у вас підозри.
Сайт Skeptive також призначений для перевірки поданої інформації на достовірність. Вся суть програми полягає у «живій суперечці», під час якої сервіс перевіряє, яку зі сторін підтримує найбільша кількість третіх джерел.
Genius не є плагіном або додатком: досить зайти на сайт www.genius.com, завантажити посилання на той чи інший матеріал і запропонувати оцінити цей текст іншим користувачам. Цей підхід творці називають «розподіленим фактчекінгом».
Україна зазнає дуже серйозної агресії з боку Російської Федерації, тому кожен свідомий громадянин не може стояти осторонь цих процесів і повинен боротися за чесне телебачення, ЗМІ та соціальні мережі. У сучасному світі одним із викликів є повернення довіри до слів та інформації і це можливо лише у тому разі, якщо ми зможемо займатися самоосвітою, медіаосвітою та серйозною самодисципліною. Нашою основною метою є віднайдення цієї формули, а застосування програм-фактчекерів лише допоможуть нам у цьому.
Читайте также:
-
Фейк як інструмент інформаційної війни проти України
Фейк як інструмент інформаційної війни проти України Кожен із нас чув про інформаційну війну. Але навряд чи всі розуміють різноманітність та несподіваність її проявів. Україна постійно перебуває у ...
-
Брехня Кремля про новий ядерний вибух нагадала росіянам про Чорнобиль
У Росії 8 серпня стався вибух на військовому полігоні, який супроводжувався викидом радіоактивних речовин. Російський уряд робить суперечливі заяви, місцевих жителів то готували до термінового ...
-
«Батьківщина» - політична партія чи все ж таки Російський проект?
Скандал навколо намагань представниками «Батьківщини» проштовхнути питання «децентралізації» давно затих, але факт залишається фактом - керівництво рівненського осередку не цурається відпрацьовуват...
-
Московський прихвостень у Радивилові!
Ну ось і почали викривати свою сутність справжні агенти Кремля , прикриваючись, при цьому, Конституцією, законом та Богом. Цікаво, хто ж цьому продажному вилупку продиктував текст і поселив у його ...
Немає коментарів. Ваш буде першим!