Договір про відкрите небо був підписаний 24 березня 1992 року в Гельсінкі 23 країнами - членами НАТО, а також колишнього Варшавського договору і набув чинності в 2002 році. До нього приєдналися в цілому 35 держав, у тому числі члени Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) і всі країни НАТО. РФ ратифікувала документ 26 травня 2001 року. Договір став одним із заходів безпеки і взаємної довіри держав ОБСЄ, за час існування договору здійснено понад 1500 спостережних польотів.
США більше не є членом договору, адже згідно з його умовами, ще пів року тому оголосили свій вихід з нього, повідомляється на сайті Держдепартаменту в неділю, 22 листопада.
21 травня Держдепартамент США повідомив про намір Вашингтона вийти з Договору про відкрите небо, пояснивши цей крок порушенням умов договору з боку Москви.
"Якщо Росія повернеться до повного дотримання договору", то США можуть змінити своє рішення, зазначили у Держдепартаменті.
Там звинуватили РФ у "грубому" порушенні договору протягом багатьох років, у тому числі у сфері контролю над озброєннями. Зокрема, Москва відмовила в проведенні повітряного спостереження в зоні довжиною 10 кілометрів уздовж свого кордону з грузинськими регіонами Абхазія і Південна Осетія, а також розмістила свій аеродром дозаправки в українському Криму, йдеться в заяві Держдепу.
Вашингтон також звинуватив Москву в "нелегальному введенні обмеження на дальність перельоту над Калінінградом" і в "невиправданій відмові США і Канаді в спостережному польоті під час великих російських військових навчань у 2019 році".
Раніше глава МЗС Німеччини Гайко Маас (Heiko Maas) називав цей договір "важливою частиною європейської архітектури контролю над озброєннями", що "сприяє безпеці і миру практично на всій Північній півкулі".
Тим часом представниця штаб-квартири НАТО в Брюсселі висловила розуміння рішення США, зазначивши, що Росія "протягом багатьох років вводить обмеження на польоти, що порушують умови договору".
За матеріалами DW.