ГОЛОВНАНОВИНИ УКРАЇНИ та СВІТУПоширення російської пропаганди у мас-медіа Білорусії

Поширення російської пропаганди у мас-медіа Білорусії

25 января 2020

            Як пише ГО «Білоруська асоціація журналістів», у Мінську презентували моніторинг проросійської пропаганди в медіа Білорусі. Під час проведення моніторингу визначалася доля російського продукту у прайм-таймі восьми загальнодоступних білоруських телеканалів. Крім того, аналізувався контент газети «СБ. Беларусь сегодня» та вечірні новини каналу «Білорусь 1», які фінансуються з держбюджету країни. У моніторинг також входить білоруські версії інформаційного агентства і радіо Sputnik, які фінансуються з держбюджету Росії.

                «Насадження російськості відбувається на трьох рівнях. Це не тільки політичні заяви і хроніка, але і російськоцентрична подача світової інформації, російських експертів. Також це розважальний контент російського виробництва. Складається враження, що білоруські ТБ-канали централізовано створюють російскоцентричну картину в головах глядачів, користуючись при цьому однаковими шаблонами і методички», — каже журналіст Максим Жбанков, який презентував результати аналізу.

               Як йдеться у дослідженні, основним джерелом проросійської пропаганди в Білорусі є телебачення. Моніторинг показав, що близько 49 % передач, показаних в прайм-тайм телеканалами, — російського виробництва. Чотири телеканали, включаючи білоруські РТР-Білорусь, НТВ-Білорусь і ОНТ, демонстрували в прайм-таймі понад 60 % продукції російського виробництва. Відсоток передач в прайм-тайм російського виробництва на телеканалах, включених в обов'язковий загальнодоступний пакет В газеті «СБ. Беларусь сегодня» знайшли 50 матеріалів на російську тематику, 20 — з меседжами Кремля. У вечірніх новинних програмах телеканалу «Білорусь 1» 30 % матеріалів стосувалися Росії, а 16 % — містили пропагандистські тези. На «Sputnik Беларусь» відвертих меседжів на зразок «Білорусь без Росії пропаде» в період моніторингу не було, але продовжує звучати меседж «разом ми сильніші», а також в різних формах мовиться про ослаблення західної демократії. «Подача матеріалів на «Sputnik Беларусь» відрізнялася заангажованістю провідних відеосюжетів. Третина матеріалів з меседжами російської пропаганди носила виражений антиукраїнський характер», — йдеться у дослідженні.

              

Наприклад, тезам про те, що «українці спровокували росіян на агресію у Керченській протоці» та «в Україні після Майдану — один хаос» на «Sputnik Беларусь» у період моніторингу було присвячено 40 % матеріалів. У дослідженні зазначається, що проросійські ідеологічно-культурні орієнтації просуваються не лише через прямі «прямі» меседжі, але й через формування емоційно-підсвідомої залежності обивателя від російського контенту. «Таким чином сумарний ефект виявляється більшим і сильнішим за вплив "лобової" пропаганди», — пишуть дослідники.

За матеріалами ГО «Детектор медіа».

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!

Новини України та Світу
Ці переговори зосереджені виключно на роботі посольств країн. На порядку денному немає жодних питань безпеки.
Вони проходять підготовку в навчальних центрах на тимчасово окупованих територіях Криму, Херсонської та Запорізької областей.
Для реклами публічної версії штучного інтелекту використали статистику недоступної експериментальної версії.
У Харкові приліт по Київському району. На місці - пожежа. Інформація щодо постраждалих та руйнувань уточнюється.
Джеремі Монга разом із Джеймі стали авторами цікавого рекорду, тривалістю в 22 роки і 180 днів.
Захисник Фіорентини П'єтро Комуццо може опинитися в новому чемпіонаті.
Тарифи набудуть чинності, бо Китай не скасував свої дзеркальні мита на вимоги США. Тобто з 9 квітня Пекін обкладатиметься 104% митом.