ГОЛОВНАНОВИНИ РІВНОГОУ Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки «Розстріляний червень 41-го»

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки «Розстріляний червень 41-го»

24 июня 2021
У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття  виставки «Розстріляний червень 41-го»

80 років тому, 24-25 червня 1941 року у Дубенській в’язниці №2 відбулися масові розстріли політичних в’язнів. Будівництво в’язниці розпочалося за рішенням польської влади у 1935 році. З грудня 1939 року радянська влада використовувала в'язницю як збірний пункт для засуджених, яких депортували на примусові роботи в Сибір. У в'язниці, в основному, утримували політичних в'язнів, за винятком деяких осіб, арештованих за запізненняна роботу, несвоєчасну сплату податків тощо. Станом на 10 червня 1941 року у Дубенській в’язниці №2 утримувалось 738 в’язнів.
Після нападу Німеччини на Радянський Союз нарком державної безпеки Всеволод Меркулов 23 червня 1941 року видав наказ, у якому йшлося про терміновий облік усіх в’язнів та розподіл на тих, хто підлягає евакуації і тих кого потрібно розстріляти.
З 27 грудня 1940 р. й до часу розстрілів начальником Дубенської вязниці № 2 був Міхаіл Шинкаркін.
24 червня 1941 року він наказав звільнити 170 засуджених на короткі терміни та за мало значні вчинки. 250 засуджених на більш тривалі терміни і тих, хто був під слідством по статтях Кримінального Кодексу М. Шинкаркін направив пішки у в'язницю № 4 в м. Рівне з частиною наглядачів і взводом охорони. Решту 320 в'язнів наказано стратити у в'язниці.
Близько 20:00 того ж дня М. Шинкаркін з в'язничною охороною знищували в'язніву камерах через дверцята для передачі їжі з автоматичної зброї та гвинтівок. В цей час німці зайняли залізничну станцію Дубна і продовжували наступати на місто. Налякані працівники в’язниці припинили розстріли і втекли у Рівне. У в’язничних камерах залишилися зачиненими 60-70 осіб. Частина ув'язнених, скориставшись відсутністю охорони, рятувалась втечею.
Начальник Дубенського комісаріату держбезпеки Яків Винокур 25 червня змушений повернутися з Рівного до Дубно. Це повернення збігається з датою другої розправи над в’язнями. Розстріли здійснювали комендант та деякі працівники в'язниці, а також секретар в’язничного управління Фейга Бронштейн.
Відповідно до відповіді Державного архіву Російської Федерації Рівненському краєзнавчому музею від 21.04.1993 у Дубенській в'язниці № 2 за 24—25 червня було страчено 230 в'язнів. У німецьких документах вказується, що страчено понад 400 чоловік. Згідно з публікаціями у липні 1941-го у бельгійській пресі та «Краківських вістях» у Дубенській в'язниці № 2 було вбито 527 осіб.
Протягом 22-26 червня 1941 року у Рівненській в’язниці співробітниками радянських каральних органів (НКВС) було розстріляно близько 150 в’язнів. Розстріли відбувалися як на території в’язниці, так і поблизу міського кладовища «Грабник».
У Рівненському обласному краєзнавчому музеї створено виставку «Розстріляний червень 41-го» до 80-річниці розстрілів в’язнів Рівненської та Дубенської в’язниці. На ній представлено кримінальні справи в’язнів, фото українців та поляків, що стали жертвами розстрілів. Зокрема: Терезита Ядвіги Траутман, Михайла та Івана Тищуків, Олекси Сацюка, Валентини Лепешкевич, Петра Солов’я, Михайла Гожого, Василя Зденевича, Костянтина Шумлянського, Петра Парани, Франца Словіковського, Любові Рудакової.
 

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!