ГОЛОВНАНОВИНИ УКРАЇНИ та СВІТУРосійські погрози меру Праги

Російські погрози меру Праги

14 августа 2020
Російські погрози меру Праги

Представник Партії піратів Зденек Гржиб у кріслі бургомістра Праги опинився не так давно. Та майже від самого початку молодий мер, лікар за освітою, вступив у конфлікт із представниками тоталітарної системи. Після цього празькому бургомістрові та двом його колегам - районним старостам Ондрею Колару та Павлу Новотному - виділили державну охорону у зв'язку з погрозами з Росії.

 

Авторитетний чеський часопис "Respekt" першим повідомив про виділення державної охорони для міських чиновників. Новина стала громом серед ясного неба. З останнього випуску журналу стали відомі додаткові подробиці справи. Як з'ясувалося, на початку квітня до Праги прибув російський дипломат. В аеропорту імені Вацлава Гавела, у його вантажі знайшли високотоксичну отруйну речовину рицин. Інформацію журнал отримав від неназваного джерела з кіл чеських служб безпеки.

 

 В інтерв'ю "Respekt" Зденек Гржиб підтвердив, що він та двоє його колег, починаючи ще від Великодня, отримали державних охоронців. Додаткових подробиць, на вимогу поліції, він розповісти не зміг. "Все ж, я вважаю цю загрозу цілком реальною", - каже Гржиб. Хоча Гржиб та його колеги не можуть відкрито говорити про причини виділення охорони, підспідок справи тут цілком очевидний: конфлікт з Росією.

 

27 лютого, на п'яті роковини з моменту вбивства колишнього російського віцепрем'єра Бориса Нємцова, Гржиб перейменував празьку площу, де розташоване посольство РФ, на Площу Бориса Нємцова.

Скандал з пам'ятникомКонєва

На початку квітня староста району Прага-6 Ондрей Колар розпорядився прибрати пам'ятник радянському маршалові Конєву і перенести його на склад. Планувалося, що згодом пам'ятник виставлять у новому музеї історії. 

У Чехії вже багато років сперечаються про постать маршала Конєва. З одного боку його вважають "визволителем Праги" наприкінці Другої світової війни, з іншого - закидають репресії чеських дисидентів. Крім того, згадують і про його роль у придушенні угорської революції у 1956 році. Пам'ятник останніми роками не раз плюндрували. Колар сподівався, що перенесення монумента буде тим "соломоновим рішенням", що нарешті поставить крапку у тривалих скандалах.

У Росії ж демонтаж пам'ятника викликав гнівну реакцію. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров назвав рішення "обурливим та цинічним", а президент Володимир Путін підписав закон, яким передбачено відповідальність за завдання шкоди пам'ятникам історії і культури, і за яким Колора можна засудити. Атаки російських націоналістів на чеські дипломатичні представництва у Росії змусили МЗС Чехії передати росіянам різку ноту протесту. Натомість посольство РФ у Чехії оголосило, що відтепер використовуватиме офіційну прописку свого консульського відділу, розташованого за іншою адресою, для того, щоби в офіційному полі ім'я Бориса Нємцова ніде не фігурувало.

 

Кампанія залякування

У Росії відкидають звинувачення у підготовці замаху на празького бургомістра. Однак серйозність ситуації "не слід применшувати", каже в інтерв'ю Deutsche Welle чеський політолог і колишній радник президента Гавла Жирі Пеге. "Незважаючи на проросійські жести чеського президента Мілоша Земана, чесько-російські відносини зіпсовані вже. Якщо Росія, як про це кажуть чеські спецслужби, спробувала би завдати шкоди комусь із трьох празьких політиків, - це б вилилося у серйозний дипломатичний конфлікт", - вважає оглядач. Політолог Якуб Янда з Європейського центру цінностей для політики безпеки у Празі теж розцінює загрозу як цілковито реальну. "Ми спостерігаємо агресивну ескалацію у двосторонніх відносинах, яку Росія просуває от уже три десятиліття", - каже Янда і називає Росію "державним спонсором та організатором тероризму" через її дії на сході України та замахи на колишніх співробітників спецслужб.

За матеріалами DW.

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!

Новини України та Світу
Леммі планує оголосити про нові санкції, спрямовані проти осіб, які підтримують російське вторгнення в Україну.
Політична мотивація полягає у конкуренції з Китаєм, який планує збудувати базу на південному полюсі Місяця до 2035 року.
Трамп оголосив про намір добитися того, щоб США платили за ліки "таку саму ціну, як нація, яка платить найнижчу ціну будь-де у світі".
З 1 лютого 2020 року Сполучене Королівство формально перестало входити до складу ЄС, перехідний період діяв до 1 січня 2021 року.
Півфінальні етапи Євробачення-2025 відбудуться 13 та 15 травня, а гранд-фінал - 17 травня.
Українці 11 травня, як і в інших країнах, вітають найрідніших людей у світі - своїх матерів та говорять їм "дякую".
Москва хоче "отримати території, яких ще навіть не завоювала" і наразі немає жодних ознак, що Кремль готовий змінити свою позицію.
Для британської команди це стало другою перемогою на турнірах BLAST Slam поспіль. Гравці команди за перше місце виграли $300 тисяч призового фонду, а клуб отримав $100 тисяч.
Антіохійський патріархат Православну церкву України не визнає, а натомість підтримує Українську православну церкву (московського патріархату).
За даними ізраїльської сторони, у секторі Газа утримуються 58 осіб, 34 з них визнані загиблими.
У Румунії землетруси відбуваються відносно часто, особливо в районі Вранча (повіт Вранча, в Карпатах), який є головним сейсмічним регіоном країни. Це зона глибоких землетрусів, що можуть відчуватися не лише в Румунії.
Для ураження використовувалися американські ракети. Під завалами можуть бути російські солдати.
Масштабна пожежа у торговому центрі Marywilska 44 почалась 12 травня 2024 року, її вдалося загасити лише наступного дня.
Своє звернення до користувачів своєї сторінки американський лідер закінчив закликом: "Насолоджуйтесь".