ГОЛОВНАНОВИНИ УКРАЇНИ та СВІТУ14 жовтня – День захисників і захисниць та 80-річчя УПА

14 жовтня – День захисників і захисниць та 80-річчя УПА

13 октября 2022
14 жовтня – День захисників і захисниць та 80-річчя УПА

14 жовтня відзначатимемо День захисників і захисниць України та 80-річчя створення УПА.

 

Сьогодні, коли Україна відстоює незалежність у повномасштабній війні з російською федерацією, обидві пам’ятні дати тісно переплітаються. Їх поєднують боротьба за державність проти московського режиму і спадковість військових традицій.

 

Для українців сьогодні слова «захисник» і «захисниця» – не формальність чи красива фраза. Після 24 лютого 2022 року для всіх цивільних громадян України захист, який неймовірно дорогою ціною надають наші оборонці, – це те, що справді рятує від масових смерті, каліцтв, тортур, ув’язнень та переслідувань. Натомість у тимчасово окупованих містах і селах російський режим чинить злочини, які світ думав, що після Другої світової війни залишилися в минулому.

 

Розпочата росією війна у 2014-му, а потім і повномасштабне вторгнення спонукали сотні тисяч українців узяти до рук зброю і стати захисниками.

Водночас цей феномен не є виключно сучасним явищем. Ми маємо приклади з нашого минулого, коли українці масово підіймалися на збройну боротьбу за право на свободу та ідентичність.

 

Українська Повстанська Армія прагнула відновити українську державність у час, коли світ був охоплений Другою світовою війною, а на землях України два тоталітарні режими – комуністичний і нацистський – коїли масові злочини. Повстанське підпілля діяло в усіх регіонах України – від Галичини до Криму і Донеччини. Детальніше про діяльність у Центральній та Східній Україні в тематичному ролику та інтерв’ю з істориком Іваном Патриляком.

 

Радянський режим зумів у свідомості багатьох затаврувати упівців як «посібників нацистів». Наратив «українці були на боці фашистів, а російський народ здобув перемогу над фашизмом» радянській пропаганді вдалося поширити у світі.

Сьогодні на цих радянських пропагандистських штампах росія будує свою пропаганду, звинувачуючи українців у нацизмі лише за прагнення мати незалежну державу і готовність відстоювати її. Щоб не бути вразливими до провокацій російської пропаганди, мусимо досліджувати і знати свою історію. 80-річчя УПА – добра нагода для цього.

 

Детальніше про історію Української повстанської армії – в інформаційних матеріалах, які підготував УІНП.

 

Сьогодні Збройні сили України воюють із тим же ворогом, з яким вела боротьбу УПА. Століттями в росії, попри декларативну зміну вивісок, відроджується політичний режим, який за своєю суттю є імперським, авторитарним і нацистським.

Взаємозв’язок між різними поколіннями борців за Україну проявляється також у спадковості військових традицій. Зокрема, гасло «Слава Україні!» у 2018 році стало офіційним військовим вітанням. А пісня «Зродились ми великої години», яка з 1932 року була гімном ОУН, – тепер марш українського війська. Мазепинка – головний убір Українських січових стрільців, поширена у Галицькій армії, Карпатській Січі та найупізнаваніший елемент однострою УПА – від 2017-го є офіційним головним убором Збройних сил України.

 

Цьогоріч Президент України запровадив відзнаку «Хрест бойових заслуг» для відзначення військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань за видатну особисту хоробрість і відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя і безпосереднього зіткнення із супротивником; видатні успіхи в управлінні військами під час ведення воєнних дій. Ця державна нагорода візуально та символічно відтворює відзнаку УПА, створену знаним повстанським художником Нілом Хасевичем, уродженцем Рівненщини.

 

Віримо, що саме в наш час ця боротьба завершиться перемогою. Це важливо для України – для самого існування нашої ідентичності, культури та держави, адже неможливо не помічати, що російський режим націлений на геноцид українців. Але це також важливо для всього цивілізованого світу. Тому що від результатів цього без перебільшення екзистенційного протистояння залежить, хто здобуде перевагу – демократії і міжнародний порядок, заснований на правилах та повазі, чи імперії й тиранії.

Слава Україні! Героям Слава!

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!

Новини України та Світу
Внаслідок влучання уламків БпЛА виникло загоряння крівлі та ліфтової 25-поверхового будинку.
Війська Росії атакували безпілотниками Дніпровський район Херсонської області, є жертви.
Український чемпіон підбив підсумок протистояння з британцем.
Це станеться, якщо QatarEnergy загрожуватиме штраф через директиву ЄС про комплексну перевірку корпоративної стійкості.
Ніхто не вийшов із протистояння без ушкоджень.
Про збиття цілей в повітряному просторі України все ще не йдеться, наголосили в Міноборони Польщі.
Чемпіон у момент тріумфу долучився до популяризації української культури в світі.
Володар 13 премій Еммі Марк Бернетт зосередиться на розвитку дипломатичних відносин з Великою Британією.
На Времівському напрямку російські війська за добу здійснили 47 атак, на Покровському напрямку - 29.
Дізнайся статистику ударів поєдинку між Олександром Усиком і Тайсоном Ф'юрі.
Росіяни заявили про збиття цієї ночі 42 безпілотників у п’яти областях. Найбільше дронів нібито збили в Орловській області.
Володимир Путін почав повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. Не зумівши "взяти Київ за три дні", він сконцентрувався на захопленні Донбасу та південних областей України.
Промоутера британського боксера шокували суддівські результати у реванші.
Крейсер із керованим ракетним озброєнням USS Gettysburg ВМС США збив винищувач F/A-18 над Червоним морем.